İftarda Dengeli Beslenme

Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-
Bursa Osmangazi doğumlu olan Diyetisyen Rabia Aydın, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nden Onur Öğrencisi olarak mezun olmuştur. Lisans tezini Sporcu Beslenmesi üzerine yazmıştır. Eğitim hayatı boyunca gerek klinik stajları, gerekse katıldığı eğitimler ile birlikte sertifikalar almaya hak kazanmıştır. İşini severek yapan, hastalara motivasyon aşılamaktan keyif alan ve sürdürülebilir sağlıklı beslenme tarzını kendine ekol edinmiş bir diyetisyendir. Green White Plaza'da kendi kliniğinde hasta kabulüne devam etmektedir

Ramazan ayında birçok kişinin yakındığı konulardan bir tanesi de iftardan sonra midede şişkinlik ve hazımsızlık yaşamak. Peki bunun sebebi nedir? Uzun saatler süren açlık sonucu düşmüş olan kan şekerimizi aşırı yağlı, baharatlı, unlu ve şekerli besinlerle dengesiz bir şekilde yükseltmemizden kaynaklı midemiz sindirim konusunda güçlük çeker.

Bu dengeyi sağlayabilmek için aslında gerçekleştirmesi çok da zor olmayan birkaç alışkanlığı hayatımıza ekleyebiliriz. Bunlardan biri, yemeklerimizi fazla çiğneyerek yemek. Hızlı yemek yeme alışkanlığınızı bir kenara bıraktığınızda midenizin ne kadar rahatladığına siz bile şaşıracaksınız.

Bir diğer alışkanlık yemek esnasında sıvı tüketmemek. Sindirimi güçleştireceğinden dolayı oluşturabilecek şişkinlik ve hazımsızlıkların önüne geçebilmek için yemek esnasında sıvı tüketimini olabildiğince azaltmalıyız. Bunun yanında su tüketimini iftar ve sahur arasına yaymalı, ve 2,5 Litrenin altına düşmemeliyiz.

Lif alımını desteklemek açısından öğünlerimize mutlaka çiğ sebze ve bol yeşillik eklemeliyiz. Böylece bağırsak hareketlerimiz düzene girer ve sindirimimiz kolaylaşır.

Beyaz unlu karbonhidratlar yerine tam tahıllı karbonhidratlar tüketmeliyiz. Böylece kan şekerimiz daha dengeli bir şekilde yükselir, tokluk süremiz uzar ve doygunluğumuz artacağı için hazımsızlığın önüne geçmiş oluruz.

Yemekleri pişirirken kızartma yöntemi yerine fırın, tencere veya ızgara yöntemlerini tercih etmeliyiz. Ayçiçek yağı yerine zeytinyağı tercih etmemiz ise vücudumuza yapacağımız güzelliklerden bir diğeri olacaktır.

Besin tüketimimizi tüm bu maddelere dikkat ederek gerçekleştirdiğimizde bedenimiz rahatlamış olacak, bu süreci dengeli ve hafif bir şekilde geçirmiş olacağız.

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.