Ramazan Ayı ve Sahur Önerileri

Yayınlama: 07.03.2024
A+
A-
Bursa Osmangazi doğumlu olan Diyetisyen Rabia Aydın, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nden Onur Öğrencisi olarak mezun olmuştur. Lisans tezini Sporcu Beslenmesi üzerine yazmıştır. Eğitim hayatı boyunca gerek klinik stajları, gerekse katıldığı eğitimler ile birlikte sertifikalar almaya hak kazanmıştır. İşini severek yapan, hastalara motivasyon aşılamaktan keyif alan ve sürdürülebilir sağlıklı beslenme tarzını kendine ekol edinmiş bir diyetisyendir. Green White Plaza'da kendi kliniğinde hasta kabulüne devam etmektedir

Bugün ki yazımda sahur öğününün detaylarından bahsedeceğim. Sahur yapmadan oruç tutarsak neler olur?

Gün içinde uzun süreli bir açlık yaşanacağı için, eğer vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi almazsak kan şekerinde ani düşüşler, halsizlik, uyku hali, yorgunluk gibi durumlarla karşılaşabiliriz.

image 14

Peki sahur öğünümüz nasıl olmalıdır? Bu öğünde bizi uzun süre tok tutacak tam tahıllı besinlerden destek alabiliriz.

Kepekli, çavdarlı, tam buğday unlu ekmekler gibi. Tabağımıza yumurta, peynir gibi kaliteli protein kaynakları eklemek tokluk süremizi uzatacak, salatalık ve yeşillik gibi çiğ sebzeler eklemek lif alımını artırarak doygunluk sağlayacaktır.

Bunun yanında sahur öğününde midemizi rahatsız edebilecek aşırı baharatlı, tuzlu ve aşırı yağlı besinlerden uzak durmalıyız.

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Firat dedi ki:

    Tesekkurler hocam takipte olacagiz

  2. olsunbekankam dedi ki:

    Çok teşekkürler hocam