Memleket Tüccar Olmuş

Yayınlama: 04.01.2024
A+
A-

Asgari ücretin 17.002 TL olmasının ardından, herkeste tatlı bir telaş var bakıyorum herkes çok mutlu esnaf sırf asgari ücrete zam geldi diye etiket değiştirme telaşında müşteri zam gelmeden biraz daha alışveriş yapma telaşında zincir marketler aynı şekilde birbiri ile yarışmakta peki nereye kadar bu gidişat, serbest piyasa ekonomisi deyip, insanların fiyat artırımı ticari mi ahlaki mi ?


‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diyen bir ecdadın torunları, utanma sıkılma olmadan fırsatını bulabilse, komşusunun ağzından lokmasını alabilme derdinde.

Günümüz de herkes ekonomist, herkes sosyolog, herkesin her şey hakkında bir fikri var ama, bilgisi yok denecek kadar az, hal bu iken arkadaşlar Bursa’da çok büyük bir değişim başladı, ilk önce ucuz işçi diye Afgan, Suriyeli derken şimdi de Suriyeli berber, Suriyeli kaportacı, Afgan boyacı, Pakistanlı sıvacı ve bir çok meslekte insanların tercihi haline geldiler. Ben burada ayrım yapmıyorum, yerli – yabancı diye, fakat mülteci bir ustanın 300 TL’ye yaptığı işi bizim kendi ustamız 1000 TL’ye yapmıyor, o zaman tercihler değişiyor, değişmeye devam edecek.

Yakında mültecilerin yanında çırak olma yolunda giden bir esnaf, sanatkar, usta vs tayfası var, Bursa’da bir çok kesim tarafından dışlansalar da, istenmeseler de varlıkları ülke enflasyonunu etkilese de bu insanlar azimle didinerek Bursa’da ve ülkemizde bir çok meslek dalını eline almaya başladı.

Sizce de sebebi bizim aç gözlülüğümüz konfor düşkünlüğümüz değil mi?, hükümetten yöneticilerden memnun yada şikayetçi olabiliriz, herkesin görüşüne saygımız var fakat sizce de bütün suç devletin mi?, toplumun hiç mi payı yok, bu gidişattan ?.

Toplum bütünlüğü ve hoşgörüsü kayıp şu sıralar, ahlaki değerlerin kaybolması toplumda dürüstlük saygı ve etik değerleri bitirmek üzere, herkes aklına başına almalı yoksa atı aldılar bir Üsküdar’ı geçmeleri kaldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.