Yeni 50 ve 200 TL’lik banknotlar tedavülde! İmzalar farklı

Merkez Bankası yeni 200 TL ve 50 TL’lik banknotların tedavüle verildiğini duyurdu. Merkez’in açıklamasına göre; banknotlardaki tek değişiklik imzalar. VII tertip 200 TL’lerdeki imzalar TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan ile Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’a ait.

Yeni 50 ve 200 TL’lik banknotlar tedavülde! İmzalar farklı
Yayınlama: 05.04.2024
A+
A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) duyurusunda 1211 sayılı Kanun’un TCMB’ye verdiği yetkiye dayanılarak E9 Emisyon Grubu VIII. tertip 200 TL ve VII. tertip 50 TL banknotların bugünden itibaren tedavüle çıkarılacağı bildirildi.

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu önceki tertip banknotlara kıyasla VIII. tertip 200 TL banknotlardaki imzaların, Başkan Dr. Fatih Karahan ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay‘a ait olacak şekilde düzenlendiği belirtilen duyuruda, ayrıca başkanlık görevinde Dr. Hafize Gaye Erkan’ın olduğu dönemde basımı gerçekleştirilen VII. tertip 50 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan ile birlikte Erkan’ın imzalarının yer aldığı kaydedildi.

Duyuruda, “Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından önceki tertiplerle tamamen aynıdır. Yeni tertip banknotlar, önceki tertip banknotlar ile birlikte tedavül edecektir” ifadelerine yer verildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.