Yemen’e bomba yağdı! ABD ve İngiltere’den Husilere saldırı

Yemen’deki İran destekli Husiler, ABD ve İngiltere güçlerinin, Yemen’in batısındaki Hudeyde kenti açıklarındaki adaya 2 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Yemen’e bomba yağdı! ABD ve İngiltere’den Husilere saldırı
Yayınlama: 28.02.2024
A+
A-

Husilere bağlı El-Mesira televizyonu tarafından yapılan bir haberde, “ABD ve İngiltere’nin, Hudeyde’ye bağlı el-Luhayye ilçesinde Lebvan Adası’na iki saldırı düzenlediği” ifadesi kullanıldı. Saldırıya dair detaylar verilmezken, her iki ülke tarafından da herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Son günlerde Husilerin Kızıldeniz’de İsrail ve destekçisi olarak gördükleri gemilere yönelik saldırılar arttığı için ABD ve İngiltere, Hudeyde kentine yönelik saldırılarına ağırlık vermiştir.

Hudeyde, sahip olduğu uzun kıyı şeridi ve üç hayati limanıyla Yemen’in en önemli kentlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Yemen’deki İran destekli Husiler, 31 Ekim 2023 tarihinde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koymaya başlamış ve bazılarına insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenlemiştir.

ABD güçleri, bu süreçte Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze dronları birçok kez başarılı bir şekilde engellediklerini açıklamıştır.

Kızıldeniz’deki deniz ticaretindeki güvenliğin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te ABD liderliğinde bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturulmuştur.

Bu süreçte Husilerin Kızıldeniz’deki saldırıları devam etmiş, bu durum birçok gemicilik şirketini Kızıldeniz’deki seferlerini durdurmaya itmiştir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ve Japonya tarafından sunulan bir kararla, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının derhal sonlandırılmasını talep etmiştir.

Küresel ticaretin önemli bir kısmı, Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rota olan Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak gerçekleşmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.