Venezuela’da siyasi yasaklı muhalif isim adaylıktan çekildi

Venezuela’da, 27 Ocak’ta 15 yıl siyasi yasak cezası onanan eski milletvekili Maria Corina Machado, 28 Temmuz’da yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi adaylıktan çekildi.

Venezuela’da siyasi yasaklı muhalif isim adaylıktan çekildi
Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-

Başkent Karakas’ta basın toplantısı düzenleyen Machado, 28 Temmuz’daki seçimlerde Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun karşısına Corina Yoris’i çıkaracaklarını açıkladı.

Yoris’in “Vente Venezuela” partisi adına ve kendisinin yerine yarışacağını belirten Machado, “Ortak bir başlangıç için toplandık. Bugün seçimi kazanmak ve Maduro’yu devirmek için büyük bir adım attık. Rejim kaybettiğini biliyor ve halkın bizim yanımızda olduğunu da biliyor. Venezuela için, çocuklarımız için ve özgürlüğümüz için gereken her şeyi yapmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Hükümeti hedef alan konuşmasında Machado, “Ekim 2023 ön seçimlerde 3 milyondan fazla Venezuelalı, 2024 seçimlerinde yarışmam için bana sorumluluk verdi. Biri bunu durdurdu ve bizi engelliyor. Yoris’e güvenim tamdır ve herkesin desteğiyle seçimlerde zafere ulaşacaktır.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Devlet başkanlığı seçimlerinde iktidar partisinin adayının mevcut Devlet Başkanı Maduro olduğu bildirilmişti.

Venezuela Ulusal Seçim Konseyi (CNE) Başkanı Elvis Amoroso, 6 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında, devlet başkanı seçimlerinin 28 Temmuz’da düzenlenmesi için oy birliğiyle karar aldıklarını açıklamıştı.

Adaylık başvurularının 21-25 Mart’ta yapılabileceğini belirten Amoroso, 4-25 Temmuz’da da seçim kampanyasının düzenleneceğini söylemişti.

Venezuela Mali İşler Genel Müdürlüğü’nün yaptığı soruşturma kapsamında, Machado’nun Venezuela’nın kamu etiğini, idari ahlakını, hukukun üstünlüğünü, barış ve egemenliğini ihlal ettiğine karar verilmiş ve muhalif adaya 15 yıl siyasi yasak getirilmişti. Venezuela Yüksek Mahkemesi (TSJ), eski milletvekili Machado’nun 15 yıl siyasi yasak kararını onaylamıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.