TÜRK-İş Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı (Açlık ve yoksulluk sınırı ne kadar)

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. TÜRK-İş’in hesabına göre, Nisan ayında açlık sınırı 17 bin 725 TL, yoksulluk sınırı ise 57 bin 736 oldu. Açlık sınırı Ocak 2024’ten bu yana net 17 bin 2 TL olarak uygulanan asgari ücretin üzerine çıktı.

TÜRK-İş Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı (Açlık ve yoksulluk sınırı ne kadar)
Yayınlama: 30.04.2024
A+
A-

TÜRK-İŞ, açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Nisan ayı sonuçlarını açıkladı.

2024 yılının Nisan ayı sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 17.725,19 TL’ye yükseldi. Böylece açlık sınırı bu yıl ilk kez net 17 bin 2 TL olarak uygulanan asgari ücretin üzerine çıktı.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 57.736,78 TL’ye çıktı.

Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 22.991,90 TL’ye yükseldi.

turk is nisan ayi aclik ve yoksulluk sinirini acikladi aclik ve yoksulluk siniri ne kadar YDt2ZjsB

Mutfak enflasyonu yükseliyor

TÜRK-İŞ’in verilerine göre gıda fiyatlarında yükseliş devam etti.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 5,55 oranında gerçekleşti.

Son 12 ay itibariyla değişim oranı yüzde 74,88 oldu.

Yerel seçim vurgusu

TÜRK-İş’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

* Ele geçen gelir yapılması gereken harcamanın her geçen gün biraz daha gerisinde kalmaktadır. Bu nedenle geçim koşulları gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Yerel seçimlerin ardından mutfak harcamasında gerekli olan birçok ürünün fiyatı artış gösterdi. Sadece yılın ilk dört ayında bile mutfağa gelen ek yük 3.293,31 lira oldu.

AÇLIK SININIRI NEDİR, NİSAN AYI AÇLIK SINIRI NE KADAR?
Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı açlık sınırı olarak tanımlanıyor. Nisan ayı açlık sınırı 17 bin 725 lira 19 kuruş olarak tespit edildi.

YOKSULLUK SINIRI NEDİR, NİSAN AYI YOKSULLUK SINIRI NE KADAR?
Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yoksulluk sınırı olarak tanımlanıyor. Nisan ayı açlık sınırı 57 bin 736 lira 78 kuruş olarak tespit edildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.