Tel Aviv’de ”Netanyahu istifa” sloganları… İsrail hükümeti protesto edildi

Tel Aviv’de binlerce İsrailli protestocu Netanyahu’ya istifa ve erken seçim çağrısı yaptı.

Tel Aviv’de ”Netanyahu istifa” sloganları… İsrail hükümeti protesto edildi
Yayınlama: 24.03.2024
A+
A-

Tel Aviv’de binlerce İsrailli, Gazze’ye yapılan saldırılar devam ederken Başbakan Binyamin Netanyahu’nun hükümetinin istifasını ve erken seçim çağrısını protesto etti.

İsrail’de Netanyahu hükümetine karşı yapılan protestolar yeniden hız kazandı. Son haftalarda, hükümet karşıtı gruplar Gazze’deki savaş, esirlerin geri getirilmesi için politik iradenin eksikliği gibi nedenlerle ülkenin “en sağcı hükümeti” olarak nitelendirilen hükümetin istifasını ve erken seçimi talep eden protestolarını artırdı.

Hayfa, Batı Kudüs ve Netanyahu’nun evinin bulunduğu kuzeydeki Kayserya’da, hükümet karşıtı ve esirlerin geri getirilmesi talebinde bulunan gösteriler düzenlendi.

Protestoların odak noktası olan Tel Aviv’de, polisin demir bariyerlerle kapattığı Kaplan Caddesi’nde binlerce protestocu akşam saatlerinde toplandı.

Platformda aktivistler hükümeti eleştirirken, protestocular Başbakan Netanyahu ve hükümetindeki politikacıları protesto eden pankartlar ve dövizler taşıdılar.

“Hükümetin istifasını” sloganları atan binlerce kişi, demir bariyerlerle ve otobüslerle kapatılan Menachem Begin Caddesi’ne doğru ilerlerken düdükler ve ıslıklar çaldılar.

Protest alanında, Netanyahu’nun kanlı yüzünü gösteren pankartların yanı sıra “Suç Bakanı” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Ayrıca, “Sen baştasın sen suçlusun” afişleri taşıyan katılımcılar, Kolombiyalı suç örgütü lideri Pablo Escobar’ın fotoğrafıyla Netanyahu’nun resmini birleştiren “Bibi Escobar” yazılı dövizler taşıdı.

Demir bariyerlerle kapatılan caddede, polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı.

Esir takası talebiyle ilgili olarak da gösteriler düzenlendi. Hükümet karşıtı protestolarla eş zamanlı olarak, Savunma Bakanlığı önündeki Menachem Begin Caddesi’nde İsrailli esirlerin serbest bırakılması çağrılarıyla başka bir gösteri yapıldı.

Gazze’deki esirlerin bir an önce evlerine dönmesini talep eden protestocular, davullar ve düdükler çaldılar.

“Sofora! Biden, onları kurtarmamıza yardım et” ve “Yardım!” yazılı dövizler taşıyan ve hükümeti suçlayan sloganlar atan göstericiler, Bakanlık önünde meşaleler yaktılar.

Kaplan Caddesi’nden Savunma Bakanlığı’nın önüne yürüyen hükümet karşıtı protestocular, esir takası talebinde bulunan göstericilerle birlikte eylemlerine devam ettiler.

Megafonlarla slogan atan katılımcılar, “Hükümet yolunu kaybetti”, “Hükümetin yaptıklarına inanmıyoruz, biz yaşama inanıyoruz” dediler.

Bir protestocu, “Bütün esirlerin bir an önce evlerine geri getirilmesini istiyoruz, zamanımız yok. Hepsinin sağ olarak İsrail’e dönmelerini istiyoruz. Bunun için ateşkese ihtiyaç var, aksi halde Gazze’de kalacaklar” dedi.

Savunma Bakanlığı önünde ateş yakan protestocular, alevlere müdahale etmeye çalışan polis ve itfaiye ekiplerine karşı etten duvar ördüler.

Bakanlık önünde polisin müdahale ettiği göstericiler yürüyüşlerine devam ederek, Tel Aviv’in ana arteri olan Ayalon Otoyolu’nda kuzey istikametindeki trafiği kapattılar.

Otoyolda ateş yakan bazı eylemciler polis tarafından gözaltına alındı.

Netanyahu’nun konutunun yakınında da yüzlerce hükümet karşıtı kişi toplandı. İsrail bayrakları taşıyan göstericiler, Netanyahu hükümetini eleştiren pankartlar ve afişler taşıdılar. İsrail polisi çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Hükümet karşıtı sloganlar atan göstericiler, erken seçim taleplerini yinelediler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.