Pimco’ya göre tahviller bu yıl da kazandıracak

Pimco’ya göre, tahvil yatırımcıları 2024’te hala hisse senedi benzeri kazançlar elde edebilirler.

Pimco’ya göre tahviller bu yıl da kazandıracak
Yayınlama: 10.01.2024
A+
A-

Pacific Investment Management Co.’ya (Pimco) göre, tahvil yatırımcıları 2024’te, getirilerde geçen yılın zirvelerinden yaşanan keskin düşüşlere rağmen, hala hisse senedi benzeri kazançlar elde edebilirler.

Pimco’nun önümüzdeki 6-12 aya odaklanan son “döngüsel görünüm” değerlendirmesinde, tahvil piyasasındaki son kazanımların süreceği ancak ekim ayında önerdikleri kadar pozisyon alınmasını desteklemeyecek düzeyde olduğunu öngörüldü.

Pimco Ekonomisti Tiffany Wilding ve Küresel Sabit Getiri Yatırım Sorumlusu Andrew Balls, küresel getirilerin “bekledikleri aralıklara geri döndüğünü”, enflasyon ve büyüme risklerinin ise “daha simetrik” olduğunu yazdılar.

1,7 trilyon dolarlık varlığı yöneten Pimco’nun ekonomistleri, bu yıl “stagnasyon veya hafif daralmaya doğru aşağı yönlü bir geçişi” ve ABD’nin, ekonomileri faiz oranlarına daha duyarlı olan Avustralya, İngiltere ve Euro Bölgesi’nden daha iyi durumda olmasını bekliyor.

“Mevcut ekonomik koşullar devam ederse, tahvillerin bugünün başlangıç ​​getiri seviyelerine dayalı olarak hisse benzeri getiri elde etme potansiyeli var” denilen raporda, “Resesyon olması halinde tahviller hisse senetlerinden daha iyi performans gösterecek ve enflasyon yeniden yükselse bile ‘getirilerin başlangıç seviyesinin yüksek olması tahviller için potansiyel bir tampon oluşturabilir” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Bank of America Corp. müşterileri cuma günü sona eren 4 günde ABD hisselerinde net satıcı olurken, piyasadan 2,1 milyar dolarlık para çekti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.