Petrol Kızıldeniz’deki yeni saldırılar nedeniyle yükseldi

Petrol, ABD ham petrol stoklarının düşmeye devam ettiğine ilişkin işaretler ve Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırıların artmasının Orta Doğu’daki arzın kesintiye uğrama riskini artırması üzerine yükseldi.

Petrol Kızıldeniz’deki yeni saldırılar nedeniyle yükseldi
Yayınlama: 10.01.2024
A+
A-

Brent varil başına 78 dolara yükselirken, ABD ham petrolü 72 doların üzerindeydi. Amerikan Petrol Enstitüsü, ülke çapındaki stokların geçen hafta 5,2 milyon varil düştüğünü, Cushing’deki seviyelerin de düştüğünü söyledi. Bu arada Enerji Bilgi İdaresi dar bir küresel arz açığı öngörüyor.

İran destekli Husi isyancıları, herhangi bir yaralanma veya hasar bildirilmemesine rağmen, Kızıldeniz’in güneyindeki ticari gemilere yeni saldırılar başlattı. ABD öncülüğündeki deniz kuvvetlerinin konuşlandırılmasına rağmen devam eden olaylar, İsrail-Hamas savaşının bir yansıması olarak görülüyor.

Yatırımcıların önümüzdeki çeyreklere ilişkin görünümü ölçmeye çalışmasıyla ham petrol yılın başından bu yana inişli çıkışlı bir seyir izliyor ve günaşırı yükselip düşüyor. Piyasa, OPEC+ arz kesintileri, Kızıldeniz dahil Orta Doğu’daki gerginlikler ve Libya’daki kesintiler tarafından desteklendi. Yine de Suudi Arabistan’ın resmi fiyatlarda yaptığı derin düşüş, altta yatan bir zayıflığın olduğunu gösteriyor.

IG Asia pazar stratejisti Yeap Jun Rong, “Orta Doğu’daki gelişmeleri çevreleyen faktörlerin birleşimi, arz görünümü ve yavaş küresel büyüme, fiyatlardaki bu daha geniş kararsızlığa yol açıyor” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.