NK Maribor nerenin, hangi ülkenin ekibi? Acun Ilıcalı’nın satın aldığı NK Maribor hakkında bilgiler

NK Maribor grubu, toplumsal medya birçok futbolsever tarafından merak edilen ve sorgulanan kulüpler ortasında yer almaya başladı. Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı’nın satın aldığını açıkladığı NK Maribor’un nerenin ve hangi ülkenin grubu olduğu araştırılıyor. Pekala, NK Maribor nerenin, hangi ülkenin kadrosu?

NK Maribor nerenin, hangi ülkenin ekibi? Acun Ilıcalı’nın satın aldığı NK Maribor hakkında bilgiler
Yayınlama: 30.04.2024
A+
A-

NK Maribor, Slovenya’daki Maribor kentini temsil eden futbol kulübüdür. 12 Aralık 1960 tarihinde kurulan Maribor, 1991’de kurulan PrvaLiga’dan hiç düşmemiş üç kulüpten birisidir.

Maribor, Slovenya Ligi’ni dokuz sefer, Pokal Nogometne zveze Slovenije’yı altı kere ve Slovenya Harika Kupası’nı bir kere alarak ülkenin en tanınan kulübü olmuştur.

Kulüp en başarılı vakitlerini 1990’lar ve 2000’lerin başlarında geçirmiştir, yedi defa üst üste ligde şampiyon olup üç kez de lig kupasını almıştır. 1991’deki Slovenya’nın bağımsızlığından evvel Yugoslav futbol siteminde oynamıştır.

Maribor, 1946 ve 1991 yılları ortasında Yugoslav Birinci Ligi’nde oynamış üç Slovenya kulübünden birisidir. Ayrıyeten 1999-2000 döneminde Bojan Prašnikar teknik yöneticiliğinde Maribor UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılan ilk Slovenya kulübü olmuştur. Tıpkı vakitte UEFA Şampiyonlar Ligi küme maçlarına katılan tek Slovenya ve eski Yugoslavya ülkelerinden katılan dört kulüpten birisidir.

Başkent Ljubljana grubu Olimpija ile olan ezeli rekabet Ölümsüz Derbi olarak bilinir. Öteki ezeli rekabeti ise Mura 05 ile yapılan Kuzeydoğu Derbisi olarak bilinir.

Kulüp, konutundaki maçlarını 12,994 kapasiteli Ljudski vrt stadyumunda oynar. Birinci olarak 1962’de inşa edilmiş olan stadyum 1990’lar ve 2000’lerde yenilenmiştir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.