Milyonlarca memur ve emekliyi ilgilendiriyor: İşte şimdiden hak edilen zam oranı…

Milyonlarca SGK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren aylık enflasyon rakamı duyurdu. TÜİK, Mart ayı enflasyonunu yüzde 3,16 olarak açıkladı. Bu da SGK ve Bağ-Kur emeklisinin ocak, şubat ve mart olmak üzere üç ayda yüzde 15,05’lik zammı şimdiden hak ettiği anlamına geliyor. Ancak emekli zammı temmuz ayında yatacağı için nisan, mayıs ve haziran verilerinin de açıklanması gerekiyor.

Milyonlarca memur ve emekliyi ilgilendiriyor: İşte şimdiden hak edilen zam oranı…
Yayınlama: 03.04.2024
A+
A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayında enflasyonun aylık yüzde 3.16 olarak gerçekleştiğini duyurdu. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri mart ayı için yüzde 3,16 enflasyon farkı alacak. Bu kapsamdaki emekliler ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için de yüzde 4.53 enflasyon farkı alacak.

Bu oranlar birikimli olarak hesaplandığında SGK ve Bağ-Kur emeklisi şimdiden yüzde 15,05’lik zammı hak etti. Ancak emekliler bu zammı Temmuz ayında alacak. Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla emekli zamları kesinleşmiş olacak.

Memurlar ve memur emeklisinde sistem farklı

Toplu sözleşme gereği; memur maaşları ile memur emeklisinin aylıklarına 2024’ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025’in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5 zam yapılacak. Bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa gerçekleşecek. Enflasyon zam oranlarından yüksek kalırsa memur ve memur emeklileri enflasyon farkını da zam olarak maaşlarında görecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.