Lufthansa Grubu 1. çeyrekte 734 milyon Euro net zarar açıkladı

Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu, yılın 1. çeyreğinde grevlerin etkisiyle 734 milyon Euro net zarar açıkladı.

Lufthansa Grubu 1. çeyrekte 734 milyon Euro net zarar açıkladı
Yayınlama: 30.04.2024
A+
A-

Lufthansa Grubu, yılın ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını duyurdu. Buna göre, şirketin geçen yılın 1. çeyreğinde düzeltilmiş faiz ve vergi öncesi (FAVÖK) zararı 273 milyon Euro iken, bu yılın aynı döneminde 849 milyon Euro oldu.

Lufthansa Grubu, çalışanları için daha yüksek ücretler kabul etmesinin ve grevler nedeniyle iptallerden kaynaklanan kesintilerin oluşturduğu maliyetlerle bu yılın ilk üç ayında 350 milyon Euro harcama yapmak zorunda kaldı.

Böylece Alman şirketin ilk çeyrekte net zararı 734 milyon Euro’ya, hisse başına zararı ise 0,61 Euro’ya ulaştı. Lufthansa, geçen yılın ilk çeyreğinde 467 milyon Euro net zarar açıklamış, bu dönemde hisse başına zarar ise 0,39 Euro düzeyinde gerçekleşmişti.

24 milyon yolcu taşıdı

Grubun gelirleri ise ilk çeyrekte geçen yılki 7,02 milyar Euro düzeyinden yüzde 5 artışla 7,39 milyar Euro’ya yükseldi.

Eurowings, Swiss, Brussels ve Austrian Airlines’ın da sahibi olan Lufthansa, söz konusu dönemde 24 milyon yolcu taşıdığını duyurdu. Geçen yılın aynı çeyreğinde 22 milyon yolcu taşınmıştı.

Lufthansa, ilk çeyrekteki grevlerin etkisinin ardından güçlü bir yaz sezonu beklerken, tasarruf yoluyla maliyetleri sabit tutmayı hedefliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.