Küresel piyasalarda temkinli fiyatlamalar

Küresel piyasalarda Japonya borsası hariç fiyatlamalarda yatay bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda temkinli fiyatlamalar
Yayınlama: 10.01.2024
A+
A-

Wall Street endekslerinin Salı gününü yatay şekilde tamamlamasının ardından, Asya Borsaları karışık seyrediyor.

Japon Nikkei 225 yüzde 2 yükselişle 30 yılın en yüksek seviyesine yaklaşırken; Çin ve Hong Kong hisse senedi endeksleri hafif ekside.

Japon hisselerinin yükselişinde para birimi yende yaşanan değer kaybının, ihracat yapan şirket hisselerini desteklemesi etkili oldu. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri açılışların biraz satıcılı olacağı sinyalini veriyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,02’ye yakın ve yatay. Salı günü yüzde 0,34 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah 1.226’da yatay.

Pimco’ya göre tahviller bu yıl da kazandıracak

Pacific Investment Management Co.’ya (Pimco) göre, tahvil yatırımcıları 2024’te, getirilerde geçen yılın zirvelerinden yaşanan keskin düşüşlere rağmen, hâlâ hisse senedi benzeri kazançlar elde edebilirler.

Pimco’nun önümüzdeki 6-12 aya odaklanan son “döngüsel görünüm” değerlendirmesinde, tahvil piyasasındaki son kazanımların süreceği ancak ekim ayında önerdikleri kadar pozisyon alınmasını desteklemeyecek düzeyde olduğunu öngörüldü.

Pimco Ekonomisti Tiffany Wilding ve Küresel Sabit Getiri Yatırım Sorumlusu Andrew Balls, küresel getirilerin “bekledikleri aralıklara geri döndüğünü”, enflasyon ve büyüme risklerinin ise “daha simetrik” olduğunu yazdılar. 1,7 trilyon dolarlık varlığı yöneten Pimco’nun ekonomistleri, bu yıl “stagnasyon veya hafif daralmaya doğru aşağı yönlü bir geçişi” ve ABD’nin, ekonomileri faiz oranlarına daha duyarlı olan Avustralya, İngiltere ve Euro Bölgesi’nden daha iyi durumda olmasını bekliyor.

“Mevcut ekonomik koşullar devam ederse, tahvillerin bugünün başlangıç ​​getiri seviyelerine dayalı olarak hisse benzeri getiri elde etme potansiyeli var” denilen raporda, “Resesyon olması halinde tahviller hisse senetlerinden daha iyi performans gösterecek ve enflasyon yeniden yükselse bile ‘getirilerin başlangıç seviyesinin yüksek olması tahviller için potansiyel bir tampon oluşturabilir” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Bank of America Corp. müşterileri cuma günü sona eren 4 günde ABD hisselerinde net satıcı olurken, piyasadan $2,1 milyar dolarlık para çekti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.