Gazze için kendini yakmıştı… ABD’den ”meseleye nasıl yaklaşacağımızı düşüneceğiz” mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Washington’daki günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze için kendini yakmıştı… ABD’den ”meseleye nasıl yaklaşacağımızı düşüneceğiz” mesajı
Yayınlama: 28.02.2024
A+
A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Washington’daki günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Miller, “Bu eylem ya da herhangi bir protesto bağlamında, insanların duygularının derinliğinin farkında olduğumuzu ve bu bakış açılarını sürekli olarak dikkate aldığımızı belirtiyoruz. Bu görüşleri, konuya nasıl yaklaşacağımızı düşünmek için kullanıyoruz” dedi.

Biden yönetiminin 25 yaşındaki ABD Hava Kuvvetleri mensubu Aaron Bushnell’in ailesine başsağlığı dileklerini yineleyen Miller, “Bu açıkça korkunç bir durum ve onlara en içten taziyelerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sözcü Miller, “Evet, her zaman insanların bakış açılarını değerlendireceğiz. Ancak sonuçta, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olduğunu düşündüğümüz şeylere dayanarak kendi kararlarımızı vermek zorundayız ve bunu yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Aaron Bushnell’in ölümünün ABD politikasını etkileyip etkilemeyeceği sorusuna Miller, “Bu spesifik davayla ilgili olarak ailesine başsağlığı dilemek dışında yorum yapmam gerektiğini düşünmüyorum” cevabını verdi.

ABD Hava Kuvvetleri’nin muvazzaf üyesi olan Bushnell, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki sivillere yönelik bombardımanı ve ABD’nin saldırıya verdiği desteği protesto etmek amacıyla 25 Şubat’ta Washington’daki İsrail Büyükelçiliği önünde kendini ateşe vermişti. Ertesi gün, yüzlerce kişi Bushnell’i anmak için İsrail Büyükelçiliği’nin önünde toplanarak yas tutmuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.