Filistin Devlet Başkanı Abbas’tan açıklama: İsrail salgın hastalığa yol açıyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’ni ‘kasten susuz bırakarak salgın hastalığa yol açtığını’ belirtti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’tan açıklama: İsrail salgın hastalığa yol açıyor
Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da, Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamaya geniş yer verildi.

Abbas, “Bu yıl Dünya Su Günü’nde, Gazze’deki Filistin halkı, işgalin en acımasız suçlarına maruz kalıyor ve İsrail’in çoğunluğu çocuk, kadın ve yaşlı binlerce masum sivili öldürdüğünü hatırlatıyoruz.” ifadeleriyle İsrail’in Gazze’yi suçsuz insanları hedef alarak vurduğunu vurguladı.

Gazze’deki Filistin halkının, İsrail’in bombardımanı altında su bulmak için saatlerce kuyruklarda beklediğine dikkat çeken Abbas, “İsrail, kanalizasyon sistemini bozarak atık suyu taşıyor ve böylece Gazze’yi kasıtlı olarak susuz bırakarak salgın hastalıklara zemin hazırlıyor.” dedi.

Abbas, İsrail’in saldırıları sonucunda Gazze’deki su ve arıtma sistemlerinin kasıtlı olarak tahrip edildiğini belirtti ve Gazze’deki insanların Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen su sınırının yalnızca yüzde 2,5’ine ve hayatta kalma seviyesinin yüzde 20’sine erişebildiğini açıkladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.