DSÖ’den Gazze’de besin krizi uyarısı: Mevt ve hastalık daha da artacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir kez daha Gazze’deki insani drama dikkati çekti. Açıklamada, “Gazze’de herkes aç, çoğu açlıktan ölüyor. Yeterli gıda olmazsa daha fazla insan hastalanacak ve ölecek.” ifadelerine yer verildi. Sınır Tanımayan Doktorlar da temiz su yetersizliği nedeniyle Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde Filistinliler için yaşam koşullarının “umutsuz” olduğunu ifade etti.

DSÖ’den Gazze’de besin krizi uyarısı: Mevt ve hastalık daha da artacak
Yayınlama: 09.02.2024
A+
A-

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana bombaladığı Gazze’de insani dram her geçen gün artmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün X sosyal medya platformundan, Gazze’de yaşanan açlık ve hastalıklarla ilgili paylaşım yapıldı.

“Gazze’de herkes aç, çoğu açlıktan ölüyor.” ifadesi kullanılan paylaşımda, bulaşıcı hastalıkların yayıldığı uyarısında bulunuldu.

Paylaşımda, “Açlık, insanların hastalıklarla mücadele etme dirayetini zayıflatıyor. Yeterli gıda olmazsa daha fazla insan hastalanacak ve ölecek.” ifadesi yer aldı.

Gazzelilerin çektiği çilenin sona ermesi gerektiği vurgulanan paylaşımda, “acil ateşkes” çağrısı yapıldı.

dsoden gazzede besin krizi uyarisi mevt ve hastalik daha da artacak 0 sA6PARHD

“REFAH’TA FİLİSTİNLİLER İÇİN YAŞAM KOŞULLARI UMUTSUZ”

Bir uyarı da Sınır Tanımayan Doktorlar’dan (MSF) geldi.

MSF’den yapılan açıklamada, Refah’ta temiz su yetersizliği nedeniyle Filistinliler için yaşam koşulları “umutsuz” olarak nitelendirilerek, yüzlerce Filistinlinin su kamyonu önünde sıra olduğu belirtildi.

MSF ekiplerinin yaklaşık 20 bin kişi için günde ortalama 110 bin litre su ulaştırdığı kaydedilen açıklamada, temiz su kaynaklarının yetersizliğine dikkati çekildi.

Açıklamada, bölgedeki temiz su yetersizliğinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açması nedeniyle cilt hastalıkları, grip, dehidrasyon (sıvı kaybı), ishal gibi hastalıkların görüldüğüne değinildi.

MSF’nin, su dağıtımının ve ulaştırmasının yakıt yetersizliği nedeniyle zor olduğu aktarılan açıklamada, su dağıtma noktalarının bombalandığı, yolların, altyapıların ve su borularının yok edildiği ifade edildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.