BM’de Gazze’de açlık değerlendirmesi: İsrail savaş aracı olarak kullanıyor

BMGK’de ‘Silahlı Çatışmada Sivillerin Korunması’ başlığı altında altında, İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve gıda güvencesizliğinin oluşturduğu riskler tartışıldı.

BM’de Gazze’de açlık değerlendirmesi: İsrail savaş aracı olarak kullanıyor
Yayınlama: 28.02.2024
A+
A-

BM Güvenlik Konseyi’nde “Silahlı Çatışmada Sivillerin Korunması” başlığı altında gerçekleşen toplantıda Cezayir’in BM Daimi Temsilcisi Amar Bendjama, İsrail’in Gazze’deki nüfusa karşı açlığı savaş aracı olarak kullandığını ifade etti. Bendjama, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiğini belirterek, bu durumun Gazze halkını şiddete ve asayişin bozulmasına sürüklemeyi amaçladığını vurguladı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun ise Gazze’deki saldırıların benzeri görülmemiş bir insani felakete yol açtığını ve uluslararası toplumun sivilleri korumak için harekete geçmesi gerektiğini söyledi. ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood ise İsrail’e, Refah’a büyük bir kara saldırısı yapmaması ve insani yardımların güvenli şekilde ulaştırılması için çatışma prosedürlerini iyileştirmesi çağrısını yineledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.