Blinken’ın ardından Biden’dan da itiraf geldi

İsrail ziyaretinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın ‘Bir Yahudi olarak buradayım’ açıklamasının ardından bir itiraf da ABD Başkanı Joe Biden’dan geldi. Biden, ‘Siyonist olmanız için Yahudi olmanıza gerek yok. Ben bir Siyonistim, İsrail olmasaydı, dünyada tek bir Yahudi bile güvende olmazdı.’ ifadelerini kullandı.

Blinken’ın ardından Biden’dan da itiraf geldi
Yayınlama: 28.02.2024
A+
A-

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’deki esirlerin tamamının çıkarılması için İsrail ile ramazan boyunca saldırıların durdurulması konusunda mutabık kaldıklarını NBC’nin “Late Night With Seth Meyers” programına katılarak açıkladı. Gazze’de ateşkese ilişkin soruya, “Önümüzde bir yol var fakat bu zor bir yol.” yanıtını veren Biden, esirlerin durumuyla ilgili olarak “Öncelikle tutulan esirler serbest bırakılmalı.” dedi ve İsrail tarafıyla ramazan ayı boyunca eylemlerini durdurma konusunda anlaştıklarını belirtti.

Biden, İsrail’in barışa sahip olma fırsatını değerlendirmesi gerektiğini vurgulayarak, “Siyonist olmanız için Yahudi olmanıza gerek yok. Ben bir siyonistim, İsrail olmasaydı, dünyada tek bir Yahudi bile güvende olmazdı.” şeklinde konuştu. Geçici ateşkesin sağlanması durumunda, İsrail’in güvenliğini ve Filistinlilerin bağımsızlığını garanti altına alacak iki devletli çözüme ulaşılabileceğini ifade etti.

Beyaz Saray, Biden’ın Gazze’de ateşkesle ilgili açıklamalarına henüz olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermedi. Biden’ın New York ziyaretinde, basın mensuplarının Gazze’deki ateşkesin ne zaman sağlanacağına ilişkin sorusuna, “Umuyorum bu hafta sonuna kadar. Ulusal güvenlik danışmanım çok yakın olduğumuzu söyledi ama daha tamamlamadık. Umuyorum ki gelecek pazartesiye kadar (Gazze’de) ateşkes sağlanacaktır.” yanıtını vermişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in İsrail ziyaretinde, “Bir Yahudi olarak da buradayım.” ifadesini kullanarak, ABD’nin İsrail’e güçlü desteğini dile getirdiği hatırlatıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.