”Biden ve Kişida zirvesinde ‘Japonya-AUKUS teknolojik işbirliği’ ele alınabilir”

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Kurt Campbell, Başkan Joe Biden ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun nisandaki zirvede, ‘Japonya-AUKUS arası teknolojik işbirliğini’ ele alabileceğini söyledi.

”Biden ve Kişida zirvesinde ‘Japonya-AUKUS teknolojik işbirliği’ ele alınabilir”
Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-

Çin’in bölgesel nüfuzunu artırdığı dönemde Japonya hükümeti, ABD, İngiltere ve Avustralya tarafından oluşturulan “AUKUS” ittifakıyla çeşitli alanlarda işbirliği arayışında.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Campbell, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada, Biden ve Kişida’nın Nisan ayında Washington’da gerçekleştireceği zirveye vurgu yaptı.

İki liderin, zirvede “Japonya-AUKUS arası teknolojik işbirliğini ele alabileceğini” belirten Campbell, Japonya’nın güvenlik alanında “nükleer teknolojiden faydalanma pozisyonunun” farkında olduğunu ifade etti.

Campbell, zirvede, söz konusu gündem kapsamında iki ülke liderinin, “robot mühendisliği ve siber teknoloji alanlarında işbirliği” konusunda fikir alışverişinde bulunabileceğini açıkladı.

Japonya’nın bu alandaki işbirliğine katılımından umutlu olduğunu belirten Campbell, “Tokyo (hükümeti) Hint-Pasifik’te ortak hedefleri izleyen güvenlik ve teknolojik arayışlara yönelik önemli bir kapasite getirebilir” şeklinde konuştu.

ABD yönetiminin, AUKUS kapsamındaki teknolojik işbirliğine, ABD müttefiklerinin ve ortaklarının potansiyel katılımına olumlu yaklaştığı biliniyor.

ABD ve İngiltere’nin teknoloji transferiyle Avustralya’nın nükleer enerjiyle çalışan denizaltı filosu oluşturmasını hedefleyen AUKUS anlaşması, Eylül 2021’de imzalanmıştı.

İttifak üyelerini, “Çin’in bölgede artan denizcilik faaliyetlerine” karşı bu alanda bir araya getiren anlaşmanın, ileri teknoloji ve sanayi alanlarında işbirliği hedeflediği biliniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.