Ateşkes için son gelişme; İsrail ve Hamas’tan açıklamalar

İsrail ve Hamas heyetleri Mısır’ın başkenti Kahire’ye ulaştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ‘Hamas’ın teklifi İsrail’in temel taleplerinin çok altında’ açıklaması yaptı. Hamas temsilcisi Hamdan ise İsrailin askeri agresifliği devam ederse ateşkesin olamayacağını belirtti.

Ateşkes için son gelişme; İsrail ve Hamas’tan açıklamalar
Yayınlama: 08.05.2024
A+
A-

Katar ve Mısır’ın Gazze’deki ateşkes teklifi Hamas tarafından kabul edildi.

Hamas yetkilisi, kararın ardından yaptığı açıklamada, “Top artık İsrail’in sahasında.” dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’ın kabul ettiği teklif İsrail’in taleplerini karşılamaya uzak olsa da İsrail müzakereler için heyet gönderecek.” dedi.

Netanyahu, “Refah’ta sınır kapısının ele geçirlimesi, Hamas’ın kalan askeri kabiliyetlerinin yok edilmesinde çok önemli rol oynuyor” açıklaması yaptı.

İSRAİL VE HAMAS HEYETİ KAHİRE’DE

Üst düzey bir İsrailli yetkili, Hamas’ın son ateşkes teklifinde değişiklik yapmaya ikna edilip edilemeyeceğini değerlendirmek üzere orta düzey İsrailli yetkililerden oluşan bir ekibin önümüzdeki saatlerde Kahire’ye gideceğini açıklamış ve mevcut teklifin İsrail için kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Başbakan Netanyahu İsrail heyetinin ateşkes görümeleri için Kahire’de olduğunu açıkladı.

Reuters’ın haberine göre Hamas heyeti de ateşkes görüşmelerini takip etmek üzere Mısır’ın Başkenti Kahire’ye ulaştı.

“İSRAİLLİ ESİRLERİN GETİRİLMESİ İÇİN DÜZENLENDİ”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen ateşkes önerilerine onay vermesine rağmen Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a saldırının “İsrailli esirlerin ülkelerine dönmesi” için düzenlendiğini belirtti.

Netanyahu, X sosyal medya platformundan paylaştığı görüntülü mesajda Refah’a kara saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başında olduğu Savaş Kabinesinin dün akşam Refah’a saldırı emri verdiğini anımsatan Netanyahu, “Refah’a girmek savaşın iki ana hedefine hizmet ediyor; rehinelerimizin dönmesi ve Hamas’ı yok etmek.” ifadesini kullandı.

Hamas’ın kabul ettiği önerinin İsrail’in taleplerinin “çok gerisinde olduğunu” vurgulayan Netanyahu, Hamas’ın dün ateşkes önerisini kabul etmekle İsrail güçlerinin Refah’a saldırısını engellemeyi amaçladığını ileri sürdü.

Hamas’ın Gazze’nin yeniden yönetimine gelmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Netanyahu, İsrail’in “güvenliğini tehlikeye atacak bir öneriyi” kabul etmeyeceklerini söyledi.

Netanyahu, İsrailli bir heyetin esir takası müzakerelerini görüşmek üzere Kahire’ye gittiğini anımsattı.

İsrail ordusunun Refah bölgesindeki Gazze’nin Mısır’a açılan sınır kapısının Filistin tarafını ele geçirdiğini dile getiren Netanyahu, bunun “hedeflerine ulaşmak için önemli bir adım olduğunu” ifade etti.

“REHİNELER İÇİN SON ŞANS”

Üst düzey bir Hamas yetkilisi, bir Hamas heyetinin Kahire’deki Gazze ateşkes görüşmelerine gitmek üzere yola çıkacağını söyledi.

Hamas yetkilisi, bu görüşmelerin İsrail’in rehineleri geri alabilmek için “son şansı” olacağı konusunda uyardı.

Müzakereleri görüşmek üzere isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “bunun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve rehine ailelerinin çocuklarını geri getirmeleri için son şans olacağı” uyarısında bulundu.

“İLK REHİNELER DÖNENE KADAR SÜRECEK”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a saldırıların süreceğini söyledi.

Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Gallant, bölgedeki saldırılara destek amacıyla Refah’ı bombalayan Gazze sınırındaki obüslerin konuşlandığı alanı ziyaret etti.

Burada askerlere seslenen Gallant, dün İsrail ordusuna Refah’a girmeleri emri verdiğini belirtti.

Gallant, Refah Sınır Kapısı’nın da işgal edilmesi talimatı verdiğini kaydederek, “Bu operasyon, Refah bölgesinde ve Gazze Şeridi’nin tamamında Hamas’ı ortadan kaldırıncaya veya ilk rehine geri dönene kadar devam edecek.” ifadesini kullandı.

GAZZE’Yİ BOMBALAYAN OBÜSÜN İÇİNDE GÖRÜNTÜ VERDİ

İsrailli esirlerin serbest bırakılması için “taviz vermeye hazır olduklarını” ileri süren Gallant, esir takası olmazsa Gazze’ye yönelik saldırıları “derinleştireceklerini” söyledi.

Öte yandan ziyarete ilişkin paylaşılan görüntülerde, Gallant’ın Gazze’yi bombalayan bir obüsün içinde incelemelerde bulunduğu görülüyor.

“TOP ARTIK NETANYAHU HÜKÜMETİNDE”

Hamas temsilcisi Hamdan, “Ateşkes ile ilgili top artık Netanyahu hükümetinde” açıklaması yaptı.

Hamdan, Refah sınır kapısının bu zamana kadar Mısır ve Filistin arasında geçişleri sağladığını ve hep böyle kalacağını, İsrailin askeri agresifliği devam ederse ateşkesin olamayacağını belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.