Amerikan ordusunda değişim planı

Bir süredir asker yetersizliği sıkıntısıyla gündem olan Amerikan ordusunda yeni bir planın devreye alındığı açıklandı. ABD Kara Kuvvetlerinin, ‘değişen güvenlik ortamı ve savaşın gelişen karakteri ışığında’ ordunun yeniden yapılanması kapsamında 24 bin kadroyu kaldırmayı planladığı belirtildi

Amerikan ordusunda değişim planı
Yayınlama: 28.02.2024
A+
A-

ABD Kara Kuvvetlerinin, internet sitesinden yayımlanan “Ordu Kuvvet Yapısının Dönüşümü” başlıklı raporda, yeniden yapılanmaya ilişkin planını duyurdu.

Raporda, “Değişen güvenlik ortamı ve savaşın gelişen karakteri ışığında ordu, teknolojik olarak gelişmiş askeri güçlere karşı büyük ölçekli muharebe operasyonları yürütmeye yeniden odaklanmaktadır. Ordu, bu gereklilikleri karşılamak için yeni kabiliyetler üretmeli ve kuvvet yapısını yeniden dengelemelidir.” ifadelerine yer verildi.

Ordu Sekreteri Christine Wormuth, Savunma Yazarları Grubu’nun ev sahipliğinde 27 Şubat’ta Washington’da düzenlenen bir etkinlikte, ordunun isyan bastırma misyonlarından teknolojik olarak gelişmiş düşmanlara karşı büyük ölçekli savaş operasyonlarına geçiş yapmaya devam ettiği bir dönemde planın gündeme geldiğini söyledi.

445 BİN ASKER SINIRI

Yapılanmanın, Kara Kuvvetlerinin 494 bin askeri barındıracak şekilde tasarlanan kuvvet yapısı ile kanunen 445 bin olarak belirlenen asker sayısı arasındaki makası daraltma imkanı tanıyacağı vurgulanan raporda, asker sayısındaki üst sınırın düşürülmesinin ordunun kuvvet yapısının dengelenmesi planının bir parçası olduğu ifade edildi.

YETERLİ ASKER YOK

Raporda, mevcut 24 bin kadronun kaldırılmasının planlandığı bildirilirken, söz konusu değişikliğin sadece norm kadro yapısını içerdiği ve hiçbir askerin görevinden ayrılmayacağına dikkati çekildi.

Kara Kuvvetlerinin mevcut kadrolarını dolduracak sayıda yeterli askerin bulunmadığına işaret edilen raporda, birkaç yıl içinde asker sayısında da bir artış görüleceği kaydedildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.