ABD’den Rusya’daki saldırı sonrası açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Moskova’da gerçekleşen silahlı saldırıyı ‘korkunç’ olarak nitelendirerek, ‘Şu anda bu saldırıya Ukrayna’nın ya da Ukraynalıların dahli olduğuna ilişkin bir emare yok.’ dedi.

ABD’den Rusya’daki saldırı sonrası açıklama
Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-

John Kirby, günlük basın brifinginde Moskova’daki bir konser salonuna silahlı kişilerce gerçekleştirilen saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, olayın “korkunç bir silahlı saldırı” olduğunu ve saldırının kurbanlarına başsağlığı dilediklerini belirtti, ancak olayla ilgili bir değerlendirme yapabilmek için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

Saldırının Ukrayna ile bir bağlantısının olup olmadığına yönelik soruya ise, “Şu anda bu saldırıya Ukrayna’nın ya da Ukraynalıların dahli olduğuna dair bir kanıt bulunmuyor, ancak haberler henüz çok taze. Bu konuda daha fazla bilgi edineceğiz, ancak bu saldırının Ukrayna ile ilişkili olduğu şeklinde hızlıca bir sonuca varmamak gerekir.” şeklinde yanıt verdi.

Kirby ayrıca, Rusya içinde herhangi bir siyasi motivasyonla bu saldırıyı ilişkilendirebilecek herhangi bir kanıt olmadığını da ekledi.

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nin bir süre önce yayımladığı güvenlik uyarısına ilişkin soruya da cevap veren Kirby, o güvenlik uyarısının bu saldırıyla spesifik bir bağlantısının olmadığını belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.