ABD’den İsrail’e WCK çağrısı: Soruşturmayı tamamlayın

ABD, İsrail’den, Gazze’ye yaptığı saldırıda öldürülen Dünya Merkez Mutfağı’nın (World Central Kitchen-WCK) 7 çalışanıyla ilgili soruşturmanın tamamlanmasını istediklerini belirtti.

ABD’den İsrail’e WCK çağrısı: Soruşturmayı tamamlayın
Yayınlama: 04.04.2024
A+
A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Miller, “İsrailliler bize ve kamuoyuna bu soruşturmayı hızla yürütme niyetinde olduklarını belirtti. Mümkün olan en kısa sürede sonuçlandığını görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

ABD’nin, İsrail’in benzer olayların tekrar yaşanmasını engellemek için önlem almasını talep ettiğini vurgulayan Miller, “İnsani yardım çalışanlarını ve sahadaki tüm sivilleri korumak için daha etkili çözüm ve koordinasyon önlemleri almalılar.” ifadelerini kullandı.

Miller, ABD’nin, bu konularla ilgili olarak İsrail’e “son birkaç aydır sürekli hatırlatmalarda bulunduğunu” belirtti.

İsrail’in 1 Nisan’da Gazze’deki Deyr el-Belah bölgesine düzenlediği saldırıda, uluslararası yardım kuruluşu WCK çalışanları hayatını kaybetmişti.

Washington merkezli WCK’den yapılan açıklamada, Gazze’de İsrail’in saldırısında 7 çalışanın öldüğü bildirilmişti.

Hayatını kaybeden çalışanların Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu olduğu belirtilen açıklamada, ekibin saldırı sırasında çatışmasızlık bölgesinde kuruluş logosu taşıyan 2 zırhlı araçta bulunduğu kaydedilmişti.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise “Ordu, bu trajik olayın koşullarını anlamak için en üst düzeyde kapsamlı inceleme yürütüyor.” denilmişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.