ABD’de idam krizi: Acımasız infaz yöntemleri gündemde

ABD’nin Carolina eyaletinde idam mahkumlarının avukatları, eyaletin iki infaz yöntemi olan elektrikli sandalye ve idam mangası yönteminin zalimce cezalar olduğunu savundu. Devlet ise “acısız” infazların zorunlu olmadığını iddia ediyor.

ABD’de idam krizi: Acımasız infaz yöntemleri gündemde
Yayınlama: 07.02.2024
A+
A-

ABD’nin Carolina eyaletinde bir grup idam mahkumunun avukatları elektrikli sandalye gibi infaz yöntemlerinin zalimce ve çağ dışı olduğunu savundu.

2023 yılında ölümcül enjeksiyonların infazlarda yeniden kullanılmasına izin veren bir yasa çıkarıldı.

Dört mahkumun avukatları, bu 2023 tarihli yasanın mahkumları öldürmek için kullanılan yeni ilaç ve protokol hakkında çok fazla ayrıntıyı gizlediğini savundu.

Yetkililer öldürücü enjeksiyon için kullandıkları karışımların son kullanma tarihinin geçmesinden ve şirketlerin kimliklerini kamuya açıkladıkları için hapishane yetkililerine ilaç satmayı reddetmesinden bu yana 13 yıldır infaz gerçekleştirmedi.

ANLIK VE ACISIZ İNFAZ KANUNEN ZORUNLU DEĞİL

Güney Carolina, üç infaz yönteminin de mevcut protokollerle tutarlı olduğunu ileri sürerek, “anlık veya acısız” infazların kanunen zorunlu olmadığını öne sürüyor.

Yargıç Jocelyn Newman, mahkumların yanında yer aldı ve vücutlarının sandalyedeki 2000 volt elektrikle “pişmesi” veya kalplerinin idam mangasından gelen kurşunlarla durdurulması durumunda mahkumların korkunç bir acı hissedeceklerini ifade etti.

Eyaletin mevcut infaz yasası, mahkumların alternatif bir yöntem seçmedikleri sürece elektrikli sandalyeye gönderilmesini gerektiriyor.

ALABAMA’DA NİTROJEN GAZLI İDAM

ABD’de geçtiğimiz günlerde Alabama’daki mahkum Kenneth Eugene Smith’i öldürmek için kullanılan tartışmalı nitrojen gazı yönteminin Güney Carolina’da eklenmesine yönelik herhangi bir yasa teklif edilmedi.

Bu yöntemde Smith infazı sırasında, bir yüz maskesi aracılığıyla saf nitrojen gazı soluyarak öldü.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.