ABD ve Rusya birbirine girdi!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) düzenlenen Gazze oturumunda, ABD ve Rus temsilcileri arasında tartışma yaşandı. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzina, ABD’nin Gazze tasarısının İsrail’e öldürme yetkisi sağladığını söyledi.

ABD ve Rusya birbirine girdi!
Yayınlama: 28.02.2024
A+
A-

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) düzenlenen Gazze oturumu, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ile ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood’un arasında gerçekleşen atışmaya sahne oldu.

“Silahlı Çatışmada Sivillerin Korunması” başlığı altındaki Gazze’deki gıda güvencesizliği risklerinin tartışıldığı BMGK oturumunda ilk konuşmayı yapan Nebenzia, ABD’yi ve “Batılı meslektaşlarını” İsrail’in gıdayı savaş aracı olarak kullanmakla suçladı. Nebenzia, ABD’nin sunduğu karar tasarısının ateşkes çağrısı yapmadığını savunarak, tasarının “öldürme yetkisi” verdiğini ifade etti.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wood ise Ukrayna üzerinden Rusya’yı eleştirerek, “Herkese Rusya’nın insani krizlere katkı sağlamadığını, aksine neden olduğunu hatırlatmak isterim” dedi. Nebenzia’nın Ukrayna ile Gazze’yi karşılaştırması üzerine Wood, “Irak, Afganistan ve Suriye’yi bombalayan bir ülke olarak bize ders veremezsiniz” şeklinde cevap verdi.

Nebenzia, Wood’a Ukrayna ile Gazze’yi karşılaştırdığı için utanması gerektiğini belirterek, “Bizim hatamızı gözümüze sokmadan önce kendi yanlışlarınızı görün.” dedi. Wood ise Nebenzia’ya Ukrayna’yı bombalamadığını mı iddia ettiğini sorarak, Rusya’nın eylemlerine dikkat çekti. Tartışmanın ardından Nebenzia, konuyu sonlandırma talebinde bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.