ABD Senatosu bütçe tasarısını onaylamakta gecikti

ABD Senatosu, federal hükümetin kısmi olarak kapanmasını önleyecek bütçe tasarısını onaylamakta gecikti.

ABD Senatosu bütçe tasarısını onaylamakta gecikti
Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-

ABD Senatosu, federal hükümetin kısmi kapanmasını önleyecek bütçe tasarısını oylamakta gecikti.

Ülkede 2024 mali yılı sonuna kadar bazı hükümet kurumlarına finansman sağlayacak 1,2 trilyon dolarlık bütçe tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasına rağmen Senato’dan zamanında geçemedi.

Geçici bütçe, Savunma (Pentagon), Dışişleri, Hazine, İç Güvenlik, Çalışma, Eğitim ve Sağlık bakanlıklarının da içinde bulunduğu hükümet kurumlarına 22 Mart’a kadar finansman sağlıyordu ve süresi yerel saatle cuma gece yarısı doldu.

Senatodaki oylamanın gecikmesi, federal hükümetin teknik olarak kısmi kapanmasına neden oldu.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında bütçe tasarısının kabul edilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Kapanmanın kısa süreli ve etkisinin sınırlı olması bekleniyor çünkü Senato Cumhuriyetçileri ve Demokratları bütçe tasarısının onaylanması konusunda anlaşmaya vardı.

Bütçe tasarısı, cuma günü Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde 134’e karşı 286 oyla kabul edildi. Demokratların çoğu tasarıyı desteklerken, Cumhuriyetçilerin yarısından fazlası karşı çıktı.

FEDERAL HÜKÜMETİN KAPANMASI NE DEMEK?

Amerikan kanunlarına göre Kongre, her yıl 1 Ekim’de başlayıp 30 Eylül’de sona eren mali yılın tümüne ilişkin bütçeyi zamanında onaylayamazsa, bu gerçekleşene kadar geçici bütçelerle kapatılması gerekiyor.

Bütçenin onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal hükümet, hayati hizmetler dışındaki tüm faaliyetlerine ara vermek zorunda kalıyor.

Bu süreçte, hayati olmayan hizmetlerde görevli kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılırken ABD ordusu, istihbarat kurumları, kamu hastanelerinde çalışan doktor ve hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki güvenlik görevlileri gibi kamu çalışanları görevlerine devam ediyor. “Hayati personel” kategorisinde yer alan bu çalışanlar, kapanma dönemlerindeki maaşlarını genellikle Kongre yeni bir bütçe geçirene kadar alamıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.