499 gergedan boynuzları için katledildi; binlerce dolar ödeniyor

Afrika 2023 yılında büyük bir vahşete sahne oldu. Kaçakçılar, binlerce dolar değer biçilen gergedanların boynuzları için tam 499 gergedanı öldürdü.

499 gergedan boynuzları için katledildi; binlerce dolar ödeniyor
Yayınlama: 28.02.2024
A+
A-

Nesli tükenme tehdidi altındaki gergedan türlerinin en iyi korunduğu ülkelerden Güney Afrika Cumhuriyeti’nde geçen yıl 499 gergedan kaçak avcılar tarafından değerli boynuzları için katledildi.

499 gergedan boynuzlari icin katledildi binlerce dolar odeniyor 0 rmDNjVTh

Güney Afrika Çevre Bakanı Barbara Creecy, yaptığı açıklamada, gergedan türünün soyunun devamı için alınan tüm tedbirlere rağmen, geçen yıl kaçak gergedan avcılığında artış kaydedildiğini belirtti.

499 gergedan boynuzlari icin katledildi binlerce dolar odeniyor 1 hUlOLuId

Creecy, 2023 yılında, kaçak avlanan gergedan sayısının bir önceki yıla göre 51 artarak, 499’a ulaştığı bilgisini paylaştı.

GERGEDAN NÜFUSU

Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) verilerine göre, 2023 yılı itibarıyla, Afrika’da 6 bin 487 siyah gergedan ve 16 bin 803 beyaz gergedan olmak üzere 23 bin 290 gergedan bulunuyor.

499 gergedan boynuzlari icin katledildi binlerce dolar odeniyor 2 Uk9h3V3O

Nesli tükenme tehdidi altındaki bu türün en iyi korunduğu ülkelerin başında ise Güney Afrika geliyor. Ülke, kıtadaki gergedan nüfusunun yaklaşık 3’te 2’sine ev sahipliği yapıyor.

499 gergedan boynuzlari icin katledildi binlerce dolar odeniyor 3 lU4fthOn

Güney Afrika’da 2 binden fazlası siyah gergedan olmak üzere, 15 binden fazla gergedan vahşi doğada koruma altında yaşıyor.

499 gergedan boynuzlari icin katledildi binlerce dolar odeniyor 4 cTGnOaQN

Gergedan avcılarının onlarca yıl hapis cezasına çarptırıldığı ülkede kaçak avcılıkla mücadele için her türlü tedbir alınsa da son yıllarda katledilen gergedan sayısında artış kaydediliyor.

ON BİNLERCE DOLAR ÖDENEN BOYNUZLAR NİÇİN DEĞERLİ

Afrika’nın 5 büyük hayvanından biri olarak bilinen ve nesilleri tükenme tehdidi altında bulunan Afrika gergedanları, bazı Asya ülkelerinde “statü” simgesi olan boynuzlarından takı ve süs eşyası yapılmak için katlediliyor.

Uluslararası kaçakçılık örgütleri, özellikle uluslararası pazarda kilogramı on binlerce doları bulan ve hayvan başına 6 kilogramdan fazla elde edilen bu boynuzlar için sayıları son yarım asırda 65 binden 6 bin 500 civarına düşen siyah gergedanları hedef alıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.