30 bin İsrail asker psikolojik sorunlu; tankların İsraillileri vurduğu ortaya çıktı

İsrail tanklarının, 7 Ekim’den itibaren Gazze ve Lübnan topraklarına düzenlediği saldırılarda yanlışlıkla İsrail içine en az beş defa vurduğu ortaya çıktı.

30 bin İsrail asker psikolojik sorunlu; tankların İsraillileri vurduğu ortaya çıktı
Yayınlama: 28.02.2024
A+
A-

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail tankları, 7 Ekim’den itibaren en az beş defa yanlışlıkla İsrail bölgelerine ateş açtı.

Kuzeyde iki olayda tank ateşiyle İsrail tarafında (işgal ettiği topraklarda) evler hasar gördü.

TEĞMEN GÖREVDEN ALINDI

İsrail-Lübnan sınırında Hanita isimli yerleşim yerine yanlışlıkla ateş açan ve burada bir evde maddi hasara yol açan tank müfrezesinin başındaki teğmen görevden alındı.

Diğer bir olay, ocakta Gazze’ye en yakın kent olan Sderot’ta yaşandı. İsrail tankı, Sderot belediye binasını vurdu, binanın dış duvarı ve bir odada hasar meydana geldi.

İsrail tanklarının Gazze çevresinde yanlışlıkla İsrail’in işgal ederek yerleştiği topraklara ateş açtığı başka olayların da yaşandığı aktarıldı.

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, Gazze ve Lübnan sınırı çevresindeki çatışmalarda tankların “yanlışlıkla” ülke içine yaptığı atışların “sınırlı olduğunu, her bir dosyanın tek tek incelendiğini ve operasyonel dersler çıkartıldığını” belirtti.

30 BİN İŞGAL ASKERİNDE PSİKOLOJİK ÇÖKÜŞ

İsrail ordusu, bünyesindeki 30 bin askerin 7 Ekim 2023’ten bu yana psikolojik danışmanlık almak için çağrı merkezleriyle irtibata geçtiğini açıkladı.

Ordu tarafından yapılan açıklamada, askerlerin yüzde 85’nin psikolojik destek aldıktan sonra savaşa yeniden katıldıkları belirtildi.

Psikolojik sorun yaşayan yaklaşık 200 askerin ordudan çıkışının verildiğine yer verilen açıklamada, askerler için Kalıcı Aile Merkezi, Muharebe Müdahale Birimi ve Travma Sonrası Kliniği bulunan yeni bir psikoloji merkezi açılışının yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada, Gazze’ye saldırıların başından bu yana ülkedeki Tabipler Birliğine bağlı ruh sağlığı servisinin, bu alanda işgücüne en iyi yanıtı vermek amacıyla tüm sektörlerdeki profesyonellerden oluşan bir ağı çalıştırdığının altı çizildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.