SON DAKİKA: Elektriğe büyük zam kapıda! Prof. Dr. Hakan Kara duyurdu

SON DAKİKA HABERİ… TÜİK Nisan ayı enflasyon rakamlarını paylaşırken ekonomistlerden dikkat çeken tespitler gelmeye devam ediyor. Prof. Dr. Hakan Kara, TÜFE ile elektrik fiyatı grafiğini paylaşarak, “Elektriğe ciddi zam kapıda” öngörüsünde bulundu. Prof. Dr Kara’ya göre; elektrik zammı Temmuz-Ağustos’da yapılacak.

SON DAKİKA: Elektriğe büyük zam kapıda! Prof. Dr. Hakan Kara duyurdu
Yayınlama: 03.05.2024
A+
A-

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Hakan Kara, X (Twitter) hesabından tüketici fiyatları enflasyonu (TÜFE) ile elektrik fiyatları arasındaki ilişkiyi ortaya koyan bir grafik paylaştı.

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Kara’nın paylaştığı grafiğe göre elektrik fiyatları 2023’ün ilk dört ayında yatay seyrederken, TÜFE’de yukarı yönlü artış dikkat çekiyor.

TÜİK Nisan ayı enflasyonu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK’in hesabına göre; Nisanda aylık enflasyon yüzde 3,18 oldu. Yıllık bazda ise Nisan ayı enflasyonu yüzde 69.80 olarak tespit edildi.

ENAG’ın açıkladığı veriler ise TÜİK’in oldukça üzerinde… ENAG’a göre; Nisanda yıllık enflasyon yüzde 124,35, aylık enflasyon ise yüzde 5,02.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2024 için yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36 olarak güncellenmişti. Merkez’in tahmin aralıklarında üst bant ise yüzde 42 olarak belirlenmişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.